Arkiverede opslag

Program og tilmelding til DNA studietur til Animationsworkshoppen i Viborg


dask nyhed

Program og tilmelding til DNA studietur til Animationsworkshoppen i Viborg

Deadline inden d. 1. januar 2024

Program og tilmelding til DNA studietur til Animationsworkshoppen i Viborg

BEMÆRK: Hvis du ønsker at komme med den 13. november, skal du svare hurtigt, som anvist i den sms jeg har sendt dig!

Bemærk: Dette er et helt gratis arrangement og et et tilbud til dig, ikke noget du skal, men kan. Du afholder selv alle udgifter forbundet med at komme til og fra Viborg

Som annonceret tager vi på studietur med både opstartshold og fortsætterhold onsdag den 13. november fra klokken 10.00 - 17.00

Animationsworkshoppen i Viborg
Ligger i: VIA University College - Campus Viborg
Adresse: Kasernevej 5, 8800 Viborg


Estimeret program:

Klokken 10.00-12.00: Rundvisning og evt. møde med studerende.
Klokken 12.00-17.00; Indtaling af stemmer i studie/ samt Motion Capture (Loop, alt efter hvor mange vi bliver)

Klokken: Når vi er færdige kan vi jo snakke om at finde et sted at spise for dem der har mulighed for det?

Note: Der er et studie til indtaling, hvorfor der kun er en spiller der kan være på ad gangen. Så der bliver masser af pauser og tid til snak om løst og fast.

Animationsworkshoppen giver sandwich og kaffe, men ønsker du andet skal du selv medbringe dette ellers kan det købes i den lokale Føtex.

Vi kalkulerer med at du kommer i studie 2-3 gange i løbet af dagen, hvor forskellige stemmesegmenter kan indtales. (Disse optagelser modtager du som stemmefil via mail efterfølgende og kommer i deres arkiv)


Forberedelse:

Mange animationsfilm har ikke tale, men udbrud: (Grin/ gråd/ begejstring/ vrede/ hån/ opgivenhed ect.) - Gør dig overvejelser og forbered følgende i den grad det giver mening for dig:


-Reaktioner/Reactions :


Usikker/Uncertain

I tvivl/in doubt

Ked af det/Sad

Glad/Happy

Sur/Angry

Kærlig/loving

Overasket/surprised

Chockeret/choked

Forpustet/Running/Out of breath

Syg/ill

Indestængt smerte /Trapped pain

kedsomhed/bored

Hysteri/Hysterical

Ond/Evil

Frygt/Fear


-VO:DK

Meningen med livet kommer af at engagere sig i livet og af gode oplevelser af at være engageret i noget, der gør livet meningsfuldt. Det kommer fra vores livsprojekter, fra de små og store ting vi engagerer os i og fra de valg vi gør os.


-VO:ENG

Human evolution is the lengthy process of change by which people originated from apelike ancestors. Scientific evidence shows that the physical and behavioral traits shared by all people originated from apelike ancestors and evolved over a period of approximately six million years.


Jeg glæder mig til en sjov dag, hvor vi kan mødes om noget fagligt og socialt



Log ind for at læse mere!





Mvh Tommy Duus

Caster/ Branchevejleder


361 Sidevisninger