DASK Profil: Gitte


dask profil billede

Gitte

  • Profil ID B425
  • Alder 80 år
  • By Albertslund
  • Stilling socialrådgiver, Instruktør, forfatter og skuespiller
  • Øjenfarve blå
  • Hårfarve gråt
  • Højde 162 cm
  • Vægt 78 kg

  • Opdateret d. 7. februar 2026
Del
denne profil på Facebook


KONTAKT Gitte

Kontakt Gitte

AMBITIONER

Jeg vil meget gerne dubbe film samt læse lydbøger. Jeg har læst op for ældre på plejehjem, døende på hospice samt været læsetante for børn med særlige behov.

Jeg kan tale med mange forskellige stemmer og kan bl.a. spille farmor, plejehjemsbeboer, dement, døende, psykisk syg, elle en kultiveret snobbet dame.



.



TV&Film

Jeg har haft roller i reklamefilm, afgangsfilm, kortfilm, musikvideoer samt større produktioner og reklamefotos.
Jeg lærer replikker hurtigt, har et godt humør og en god humor.

Jeg møder altid frisk til optagelser på alle tidspunkter af døgnet.

Jeg skrev drejebogen til filmen Tine 7 år, der handlede om min multihandicappede datter, som blev produceret af børne- og ungdomsafdelingen i Tv byen. Filmen blev optaget efter en bog, jeg havde skrevet om Tine.

En kortfilm, - Gittes liv -, der er optaget af super 8, forventes at skulle på kortfilm festival i marts 2026


DRAMA&TEATER

Jeg har skrevet tekster til Visens Venner i Køge.
Sunget som sopran i Albertslundkoret

1/1 2026 havde jeg 60 års jubilæum som Kongelig Mayestaits Acteur (studenterrevyerne i København), hvor jeg har medvirket som acteur, skrevet tekster, været sufflør og siddet i præsidiet.
i august 2025 modtog jeg unge talenter, som jeg fik en samtale med. før de skulle til optagelsesprøve til studenterrevyen 2026 .

TRÆNING

Jeg har deltaget i dubbing kursus, hvor jeg blev vejledt i de forskellige elementer og værktøjer, man arbejder med som dubber. Jeg blev instrueret og lagde stemmer til en række roller af forskellig karakter.
Jeg fik samtidig indblik i tegnefilmens verden.