Viden om

DNA studieturer til Potemkin Film/ Århus


dask nyhed

DNA studieturer til Potemkin Film/ Århus

Deadline inden d. 1. januar 2027

DNA-studieture til Potemkin Film / Aarhus

De seneste år har vi i DNA (DASK's Autodidakte Skuespilleruddannelse) arrangeret studieture, hvor vores studerende får mulighed for at møde og arbejde med produktionsfolk allerede inden produktionerne går i gang. Vi har blandt andet besøgt Animationsworkshoppen i Viborg flere gange – og vender tilbage igen til efteråret. Derudover er vi i gang med at planlægge studieture til Den Danske Filmskole og Det Kongelige Teater, også til efteråret.

I foråret har vi været på to studieture til Potemkin Film i Aarhus. Her arbejdede vores skuespillere med nul-tekster sammen med de filmstuderende, hvilket resulterede i en række korte filmsekvenser på cirka to minutter. (Arbejdsdemonstrationer)

Til maj vender vores DNA-studerende tilbage til Potemkin Film – denne gang til en fysisk castingworkshop.

Formålet med studieturene er at bygge bro mellem filmproducerende og skuespillere allerede inden selve castingen. Det er afgørende, at filmproducerende kender til de skuespillere, der er i markedet, ved hvad de kan – og mærker kemien mellem parterne. Kemi og relationer er centrale i alle samarbejdssammenhænge, uanset arbejdsplads og uanset samarbejdets længde.

Skuespillere lander roller via deres netværk. Derfor ønsker vi at give både vores studerende og de filmstuderende en konkret forståelse af, hvor vigtig netværksopbygning er. For i teorien kan det virke abstrakt – men når man oplever det i praksis, bliver det helt konkret.

At kunne forstå og aktivt arbejde med sit netværk og sine relationer er en essentiel del af undervisningen i DNA – på linje med alle de øvrige faglige færdigheder, vi udvikler



Sådan ansøger du!

Ansøg opslaget fra din profil eller opret en ny.



Mvh Tommy Duus

Caster/ Branchevejleder